» سرگرمی » تاریخچه برندها » قصه برند: اپل، کمپانی که دنیا را متحول کرد
تاریخچه برند اپل
تاریخچه برندها - تِک‌نیوز - ویدئو

قصه برند: اپل، کمپانی که دنیا را متحول کرد

مرداد 15, 1401 زمان مطالعه: 16 دقیقه 45257

سلام رفقا ، آرزو میکنم حال دلتون خیلی خوب باشه . بتیمن امروز میخواد در رابطه با تاریخچه برند محبوب اپل براتون براتون صحبت کنه ، که اصلا آقای استیو جابز چی شد که به فکر ساخت کمپانی اپل افتاد و چه مراحلی طی کرد تا به این حد از محبوبیت بین کاربران سراسر دنیا رسید ، با همراه باشید تا براتون تعریف کنیم و تو بخش نظرات بهمون بگید شما طرفدار اپل هستید یا از سیستم عامل اندروید .

آشنایی با تاریخچه برند اپل

آیا استیو جابز از ابتدا محبوبیت داشت

تاریخچه برند اپل در 1 آوریل سال 1976 و به دست دو دانشجوی ترک تحصیل‌کرده به نام‌های استیو جابز و استیو وزنیاک رقم خورد. این شرکت که در ابتدا Apple Computer نامیده می‌شد؛ انقلابی در صنعت تولید لوازم الکترونیکی و کامپیوتر راه انداخت. با این که محصولات برند اپل تا مدت‌ها طرف‌داری نداشت؛ اما امروزه این شرکت در سراسر دنیا نمایندگی دارد و بیش از 588 میلیون نفر در کل دنیا از محصولات اپل استفاده می‌کنند. شهرت شرکت اپل بیشتر به‌خاطر رایانه‌های شخصی، آی‌پاد و شیوه‌های بازاریابی و ایده‌های نوین این شرکت بود. اما امروزه اکثر کاربران، به‌خاطر گوشی‌های هوشمند این شرکت طرف‌دار آن هستند. برای آشنایی بیشتر با موسسان برند اپل، تاریخچه نام‌گذاری و آرم اپل و داستان موفقیت آن‌ها، ادامه مطلب را از دست ندهید.

آشنایی با تاریخچه برند اپل

پیدایش برند اپل: آشنایی جابز و وزنیاک

دو مردی که تاریخ ساز شدند

جابز و وزنیاک در سال 1971 توسط یک دوست مشترک و در کلاب تکنولوژی رایانه‌ای با یکدیگر آشنا شدند. هر دو استیو خیلی زود شروع به ساخت یک فناوری برای برقراری تماس رایگان از راه دور کردند. این تکنولوژی که blue box نام داشت؛ برای جابز و وزنیاک 6000 دلار سرمایه به ارمغان آورد. آشنایی جابز با وزنیاک یک صفحه جدید در زندگی وزنیاک باز کرد. در آن زمان او اولین کامپیوتر خود را طراحی کرده بود؛ اما اعتمادبه‌نفس لازم برای انتشار آن را نداشت. جابز با حمایت مادی و معنوی از وزنیاک، وی کامپیوتر ابداعی خود را در کلاب رایانه‌ای معرفی کرد. در نهایت در آوریل سال 1976، جابز و وزنیاک با همکاری وین، شرکت اپل را پایه‌گذاری کردند. با وجود این که بیشتر مردم اپل را با نام جابز و وزنیاک می‌شناسند؛ موفقیت امروز اپل و پیدایش محصولاتی مانند iPhone, iPad و iMac به‌خاطر زحمات شریک سوم، یعنی رونالد وین نیز بوده است. رونالد با 12 درصد سهم در آن زمان به‌عنوان عضو علل بدل در شرکت اپل حضور داشت. قرار بود تا تنها زمانی که جابز و وزنیاک به توافق نرسیدند؛ وین تصمیم نهایی را بگیرد. اما وین تنها پس از 12 روز سهامش را به قیمت 500 دلار واگذار کرد. سهام وین امروز 72 میلیون دلار ارزش دارد.

استیو جابز و استیو وزنیاک، بنیان‌گذاران اپل

اپل 2 انقلابی در تاریخچه اپل

شروع موفقیت برند اپل
در سال 1977 برند اپل موفق به ساخت رایانه اپل 2 یا Apple II شد. این کامپیوتر که همانند اپل وان از گرافیک رنگی برخوردار بود؛ انقلابی در تاریخچه برند اپل محسوب می‌شد. چرا که در آن زمان می‌توانست با بسیاری از رقیبان باتجربه خود مانند Commodore PET رقابت کند. قیمت اپل 2 برای یک برند نوپا مقداری بالا به حساب می‌آمد. در آن زمان قیمت خرید این رایانه برابر با 1300 دلار بود و افراد زیادی مایل به خرید آن نبودند. اما ویژگی‌های خوب این محصول باعث فروش بالای آن در تاریخچه برند اپل شد
اپل 2 انقلابی در تاریخچه اپل

علت نام‌گذاری برند اپل

ایده سیب گاز زده ار کجا شکل گرفت

نام‌گذاری شرکت اپل در ابتدا نزدیک بود برای جابز و وزنیاک دردسرساز شود. دلیل این امر شباهت اسم اپل به اسم شرکت Apple Corps بود. اما مدتی بعد وزنیاک در یک مصاحبه با مجله Byte درباره اسم این توضیح داد و گفت: ” جابز گاهی توی باغ میوه برای خودش میوه ارگانیک پرورش می‌داد. فکر کنم به‌خاطر سیب‌های باغ بود یا شاید هم درکل تاثیری بود که طبیعت روی او گذاشته بود. شاید هم این کلمه در کل اتفاقی به ذهنش خطور کرده باشد. ولی بعدازاین که اسم اپل رو پیشنهاد داد؛ هیچ‌چیز بهتری به ذهنمان خطور نکرد.” تئوری‌های دیگری مانند سیب نیوتن، سیب آدم و حوا و… نیز درباره اسم این کمپانی وجود دارد. اما توضیحاتی که وزنیاک درباره انتخاب این نام داده همین‌قدر ساده است.

تاریخچه طراحی آرم اپل

طراحی لوکو یا آرم معرف اپل

اولین لوگوی طراحی شده در تاریخچه برند اپل، یک لوگو با طراحی نسبتا پیچیده بود. این لوگو تصویر نیوتن را نشان می‌داد که زیر درخت سیب نشسته و فکر می‌کند. در واقع در ابتدا گفته می‌شد که نام‌گذاری اپل به‌خاطر سیبی بود که روی سر نیوتن افتاد و باعث شد به جاذبه زمین فکر کنه. گفته می‌شود جابز هم قصد به‌تصویرکشیدن این موضوع را داشته است. اما این لوگو مدت زیادی دوام نیاورد و لوگوی بعدی که توسط شرکت اپل رونمایی شد؛ تصویر یک سیب گاز زده ساده بود. این لوگوی جدید نسبت به طراحی اولیه بسیار ساده بود. با وجود این که بنیان‌گذاران اپل هرگز این موضوع را مطرح نکرده بودند؛ برخی باور دارند که این لوگو برگرفته از زندگی آلن تورینگ است. این دانشمند کامپیوتر و رمزنگار، با زدن یک گاز از یک سیب آلوده به سیانور به زندگی خود خاتمه داد. صرف‌نظر از داستان پشت طراحی آرم اپل، این لوگو یکی از ساده‌ترین و درعین‌حال موفق‌ترین طراحی‌های لوگو در جهان است که توسط راب جانوف طراحی شد.

مروری بر محصولات اپل

اول کامپیوتر در تاریخچه برند اپل

داستان موفقیت استیو جابز

اپل وان کامپیوتر دست‌ساز وزنیاک بود. استیو وزنیاک قصد داشت تا این کامپیوترها را با سود خیلی کمی به فروش برساند. اما جابز برنامه‌های دیگری داشت. استیو جابز با شرکت بایت قراردادی بست تا در عرض سی روز 50 رایانه به ارزش 500 دلار به آن‌ها تحویل بدهد. در طی این مدت شرکت نوپای اپل با مشکلات زیادی دست‌وپنجه نرم کرد. آن‌ها هزینه لازم برای تولید اپل وان به تعداد کافی را نداشتند. مدیر فروشگاه بایت، پل ترل، بارها از موفقیت اپل وان ناامید شد و قصد به‌هم‌زدن قرارداد با شرکت اپل را داشت. اما استیو جابز با تلاش و پشتکار بالا، وی را متقاعد به همکاری کرد.

پس از فروش 200 عدد دستگاه اپل وان، جابز متوجه شد که شرکت نوپای او و وزنیاک به بودجه بیشتر و مدیریت بهتری نیاز دارد. به همین دلیل رجیس مک کنا – که یک متخصص روابط‌عمومی بود – را به‌عنوان نماینده شرکت برگزید و از مایکل مارککولا درخواست کمک و حمایت مالی از برند اپل را کرد. پس از اختراع یک کنترل‌کننده دیسک و معرفی اپل تو، این شرکت نوپا به موفقیت بزرگی دست پیدا کرد. بعدها به دلیل مشکلات جابز با مدیرعامل آن دوران اپل یعنی اسکالی – که مدیرعامل سابق پپسی بود – جابز از اپل جدا شد و شرکت next را پایه‌گذاری کرد. شرکت next موفقیت‌های زیادی کسب کرد و بعدها توسط شرکت اپل خریداری شد. جابز ابتدا مدیرعامل موقت و پس از موفقیت imac مدیرعامل دائم اپل شد.

نقطه عطف در تاریخچه برند اپل

موفقیت و محبوبیت اپل

معرفی آیفون در سال 2007  شرکت اپل را به نقطه اوج خود رساند و و نقطه عطفی در تاریخچه برند اپل محسوب می‌شد. آیفون علاوه بر برند اپل، نقطه اوج گوشی‌های هوشمند نیز محسوب می‌شد. قبل از آیفون، سایر سازنده‌های تلفن همراه مانند نوکیا گوشی‌های هوشمندی را ارائه کردند که اصلا قابل‌مقایسه با آیفون نبود. از سال 2007 تا به امروز، آیفون یکی از پرفروش‌ترین محصولات اپل بوده و منبع درآمد اصلی این شرکت محسوب می‌شود. حدود 27.81 درصد مردم دنیا از آیفون استفاده می‌کنند که پس از سامسونگ دومین تلفن همراه محبوب جهان شناخته می‌شود.

امروزه داشتن یک گوشی آیفون رویایی و دور از دسترس نیست. اما در گذشته این گوشی همراه انقلابی در صنعت تلفن‌های همراه هوشمند محسوب می‌شد.در تاریخچه برند اپل، موفقیت‌های زیادی به چشم می‌خورد. اما قطعا آیفون یکی از بهترین دستاوردها در تاریخچه برند اپل است.

کلام آخر
تحول دنیا با سیب گاز زده

در این مطلب به بررسی تاریخچه برند اپل پرداختیم. استیو جابز در اکتبر سال 2011 و درست یک روز بعد از معرفی آیفون s4 بر اثر تومور نورواندوکرین پانکراس درگذشت. امروزه با گذشت 11 سال از مرگ استیو جابز، شرکت اپل همچنان مقتدرانه در صدر شرکت‌های تولید ابزارهای الکترونیکی و کامپیوتر قرار دارد. از سال 2007 و معرفی اولین آیفون، تا به امروز که آیفون 14 معرفی شده است؛ تغییرات و پیشرفت‌های زیادی در این تلفن همراه هوشمند مشاهده می‌شود. اما این شرکت بی‌شک موفقیت خود را مدیون تلاش و نوآوری جابز و وزنیاک در تاریخچه برند اپل است.

برای آشنایی بیشتر با محصولات اپل می‌توانید به وب‌سایت دیجی جانبی مراجعه کنید. ما در دیجی جانبی علاوه بر تاریخچه برند اپل، به بررسی جدیدترین محصولات و تکنولوژی‌های این برند نیز پرداخته‌ایم. اگر شما هم یکی از میلیون‌ها کاربر برند اپل هستید؛ تجربیات خود را با ما در میان بگذارید. از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید سپاس‌گذاریم.

داستان برند اپل از نگاه مهدی شجری

به این نوشته امتیاز بدهید!

امتیاز 4.67
farnaz730

farnaz730

تعداد دیدگاهها: 5

 1. Avatar
  باران

  جالب بود

 2. Avatar
  اشکان

  بسیار عالی
  لطفا تاریخچه بقیه برندها هم بذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×
  ورود / عضویت